LIBERECKÝ KRAJ

VU3V V LIBERECKÉM KRAJI

Virtuální univerzitu třetího věku mohou studovat senioři v Krajské vědecké knihovně v Liberci, v městských knihovnách v České Lípě, Jablonci nad Nisou, Semilech, Turnově...

DĚTI ČTOU NEVIDOMÝM DĚTEM

Již 16 titulů zvukových knih nahraných dětmi v rámci projektu "Děti čtou nevidomým dětem" vydala Krajská vědecká knihovna v Liberci. Za tento projekt obdržela cenu Ministerstva kultury ČR Knihovna roku 2017 v kategorii významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb. Více o projektu...

ZNAKOKNIHA

Krajská vědecká knihovna v Liberci vydala v roce 2017 prvotinu svého druhu - ZNAKOKNIHU. Určena je nejen neslyšícím uživatelům a jejich rodinám, ale všem zájemcům o český znakový jazyk. Prohlédnout si ji můžete ZDE  

LITERÁRNÍ KLUB

Městská knihovna v Jablonci nad Nisou založila pro děti, které baví nořit se do příběhů a pracovat s nimi, Literární klub. 

VIRTUÁLNÍ UNIVERZITA 3. VĚKU

Městská knihovna v Semilech byla prvním konzultačním střediskem Virtuální univerzity třetího věku v Libereckém kraji. Univerzitu pro seniory navštěvuje na šedesát klientů ze Semil i okolí. Pravidelné setkání jednou za čtrnáct dní doplňujeme exkurzemi a společným setkáním na netradičních místech. Studenti se již mezi sebou znají a tvoří výborný kolektiv. Při kurzech se dozvídají mnoho nového a práce na závěrečných testech je pro ně výzvou. Virtuální univerzita třetího věku obohacuje programovou nabídku knihovny a zapojuje seniory do její činnosti.

SENIOR PROGRAM

Je komplex vzdělávacích, kulturních, pohybových i relaxačních aktivit, které připravuje Městská knihovna Česká Lípa pro uživatele této věkové kategorie. Jedná se o široký projekt, v němž nechybí tradiční populárně naučné a vzdělávací přednášky a tématické besedy, aktivizační nabídka speciálních cvičení, workshopů nebo mozkového joggingu.  

KLUB 60+ funguje na českolipské sídlištní pobočce již čtvrtým rokem. Je otevřený všem, kteří se v dané věkové kategorii ocitli, kteří jsou aktivní, rádi se vzdělávají, baví, vyhledávají společnost. 

PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR

 - projekt Prázdniny s knížkou připravila Městská knihovna Česká Lípa ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Libertin. Knihovna zajistila program celého týdne, kde nechyběl výlet do Liberce s programem v krásné Krajské knihovně, setkání s autorkou a ilustrátorkou dětských knih a nechyběla ani "bojovka" v parku a přilehlém okolí. Každý den byl pro děti připraven atraktivní program, který vycházel vždy z jedné vybrané knihy, kterou všichni mohli doslova zažít.

HRAJEME DIVADLO

- pro mateřské školy, první stupeň základních škol občas i pro širokou veřejnost hrají pracovnice Městské knihovny v České Lípě pohádky. Většinou se jedná o vlastní jednoduché dramatizace lidových pohádek nebo vlastní loutková představení. V repertoáru je pohádka O Budulínkovi, O pejskovi a kočičce, O zlaté rybce, Perníková chaloupka, O Červené karkulce, O zlé koze a další. Loutkové divadlo slouží především ke ztvárnění pověstí, které jsou spojeny s naším městem a regionem. Za zmínku jistě stojí, že těchto vlastních divadelních představení se v knihovně hrálo jen v roce 2017 celkem 51 krát pro více než 1000 dětských návštěvníků.

STŘÍPKY Z AKTIVIT A NABÍDKY KNIHOVEN