ÚSTECKÝ KRAJ

Máchovou stopou

Kde: Knihovna K. H. Máchy Litoměřice

Celorepubliková literární soutěž vyhlašovaná od roku 2009 Knihovnou K. H. Máchy v Litoměřicích. Soutěžit lze ve dvou kategoriích, první je určena středoškolákům, do druhé se pak mohou zapojit dospělí. Soutěžící mají vždy za úkol vytvořit text na zadané téma, s tím, že v některých ročnících je kromě tématu zadán

i konkrétní žánr. Letos soutěžící musí vytvořit povídku na téma "Nejistá budoucnost". Vítězové vždy obdrží knižní ceny a jejich texty jsou zveřejněny ve speciálním čísle knihovnických novin.

Třetí věk

Kde: Městská knihovna Louny

Vzdělávací cyklus řadící se do programu celoživotního vzdělávání. Projekt se snaží zvyšovat kvalitu života, zaměřuje se na mnohdy sociálně vyloučenou skupinu lidí, přispívá k dlouhodobě soběstačnému životu seniorů. Program využívající jinakosti jako principu rozvoje osobnosti přináší mimo jiné i nový princip dobrovolnictví, nejen ze strany lektorů, ale i frekventantů, kteří vykonávají dobrovolnickou práci pro knihovnu.

Povolání k předčítání

Kde: Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem

Projekt navazuje na cyklus tátovského čtení "Čte táta netáta", které několik let pravidelně probíhalo v Dětském oddělení Severočeské vědecké knihovny. Kromě hlasitého čtení a společného prožitku z četby si klade za cíl představit dětem nevšední povolání, a to formou komentované ukázky a workshopu pro děti. V rámci tohoto projektu již děti měly možnost setkat se například s kapitánem lodi, farmářem, kameníkem nebo horským záchranářem.

Další aktivity knihoven v Ústeckém kraji

Kniha do vlaku, kurzy tvůrčího psaní, Bookstart, Kniha ti sluší, semináře trénování paměti, tematické kreativní dílny, koncerty, autorská čtení, tematické larpy, dětský programovací klub CoderDOjo, Den pro dětskou knihu, cestovatelské besedy, genealogické přednášky a workshopy, knihovnické plesy, semínkovny, pasování na čtenáře, Senioři píší Wikipedii, scénická čtení, deskové hry, Noc literatury, herní dny, kvízy a soutěže, meditace, besedy s regionálními osobnostmi, mediální příměstské tábory
a mnoho dalšího...